2012. augusztus 24., péntek

Csoki

Ki ne tudná,mi köti össze a nagy felfedezőt,Kolumbusz Kristófot a tengeren átkelni képtelen Gombóc Artúrral?? Hát persze,hogy az istenek eledele,a Theobroma cacao nevű örökzöld fa terméséből készülő folyékony,szilárd,kerek,szögletes,lapos,hosszú,rövid,gömbölyű,fekete,fehér Csokoládé!


Igaz,amikor az aztékok egy zsák mandulaszerű magot nyomtak Kolumbusz kezébe az Európából hozott portékákért cserébe,a nagy utazó még nem tudhatta,hány eljövendő ember örömét és végzetét tartja a kezében.Az indiánok fizetőeszköze ugyanis egyúttal mennyei varázsital is volt.
A kis sárga magokat előbb fermentálták,majd illatosra pörkölték aztán pedig mozsárba addig őrölték,míg sűrű,folyékony massza nem vált belőle.Ehhez aztán némi vizet,kukoricalisztet,vaníliát és chilit adagoltak és vallási szertartásokon vagy gyógyszerként fogyasztották: például láz és köhögés ellen.
Egészen a 19sz. közepéig a csokoládé Európában is csak italként  volt ismeretes.Ekkor készült Angliában az első "ennivaló" csokoládé és innentől fogva nem volt megállás!!


Tudtad??
...az édes íz szeretete velünk született tulajdonságunk,a sós ízeket csak 2éves korunk után kedveljük meg.
...Napóleon is mindig tartott magánál egy kis csokoládét.
...a Psycho című film véres zuhanyzós jelenetében csokiszirupot használtak.
...a csokiban több mint 300különböző íz található.
...a bőrünk is imádja a csokoládét,a kakaóbab sok antioxidánst tartalmaz.Akár elfogyasztva,akár kozmetikai kúra keretein belül bőrünkre felvíve fiatalítja és ápolja azt.


A gyógyító csokoládé
Életerőt,energiát ad: fáradság ellen a legajánlatosabb "gyógyszer", mivel viszonylag sok kalóriát (500kcla/100g) tartalmaz.De nem csak kalóriát,hanem értékes ásványi anyagokat is például: káliumot,magnéziumot és nagy mennyiségű foszfort,sőt kalciumot és vasat is.És hogy vitamin is lenne benne?? Van,méghozzá A,B1 és B2.

Magabiztosság és jókedv
A csokoládé fogyasztása egy bizonyos fajta endorfin kiválasztását ösztönzi,pontosabban megnő a szervezet szerotonin szintje.Ha ez az enzim nem éri el a megfelelő mennyiséget az ember szervezetében,az könnyen depresszióhoz vezethet.A csokoládé tehát éppen ennek az enzimnek a jelenlétét fokozza: eredményképpen jókedvű,derűlátó lesz a csokoládét majszoló lelkes édesszájú.A félreértés elkerülése végett: nem szükséges egy egész táblát felfalni ahhoz,hogy euforikus boldogságban ússzunk,ugyanis már az első kocka beindítja az enzim működését.



A kedvenc csokoládénk egy szempillantás alatt olvadni kezd a nyelvünkön,így ízlelőbimbóinknak nincs más választásuk,mint átadni magukat a gyönyörnek és jelezni az agyunknak,hogy AZ ÉLET SZÉP!!!!


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése