A harisnyanadrág története
Mint sok egyéb női ruhadarabot,a harisnyanadrágot is a férfiak számára találták ki,mert kényelmes viseletet biztosított a lovagláshoz,hidegebb évszakokban is jó szolgálatot tett és -nem mellesleg- kiemelte a "férfiasságot".A reneszánsz korban különösen nagy divat volt a férfi harisnya és ekkor már nem csupán a praktikuma miatt hordták a férfiak.
A XVI. században feltalált kötőgép új távlatokat nyitott a harisnya számára,a gyapjú,selyem és pamut alapanyagú,szűk szabású ruhafélét ekkor már nők és férfiak is viselték,a nők természetesen kizárólag alsóruhaként.
Forradalmi változást a XX.század hozott a harisnyaviseletben.Ekkor már a férfiak is kizárólag alsóruhaként viselték,de a nők számára egészen új értelmezést kapott ez a ruhadarab.Az 1920-as,30-as években elfogadottá vált a lábszárat kisebb-nagyobb mértékben szabadon hagyó ruhahossz.Ettől kezdve vált igazán fontossá a harisnyanadrág a női divatban.1935-ben felfedezték azt a szintetikus szálat,melyből elkészítették az 1940-ben a boltokba került nylon harisnyákat. ( a nylon nevének első két betűje New Yorkra utal,ahol először árusították ezt a terméket )A nylon vagy műselyem harisnya,jelentőségét mutatja,hogy már az első nap 780ezer pár kelt el belőle.
A II.világháború alatt és még az 50-es években is igen nehéz volt hozzájutni a műselyem harisnyanadrághoz,luxuscikknek számított,az elegancia és a nőiesség szimbóluma volt.Használata csupán a 60-as évektől vált mindennapossá,mindenki számára elérhetővé.Ekkorra már a rugalmasságot biztosító elasztán felhasználásával gyártották a műselyem harisnyát,így még kényelmesebb és esztétikusabb lett a viselete.
Ma már a harisnyanadrágot számtalan természetes és szintetikus szálból,vagy azok keverékéből állítják elő,a XXI.századi nők igényeinek,valamint az újabb és újabb divatirányzatoknak megfelelően.A nylon szál finomságát denier-ben (den) mérik.Minél kisebb a harisnyanadrág den száma,annál vékonyabb az anyaga.
- 6-15 den ultra vékony
- 15-20 den vékony
- 20-40 den fél vastag
- 50 den és felette vastag
A harisnyanadrág viselésének írott/ íratlan szabályai:
-hivatalos helyen ( irodák,hivatalok,iskolák) a szoknya alá minden évszakban kötelező viselet a vékony,átlátszó harisnyanadrág.
-szandálhoz,nyitott orrú cipőhöz soha nem viselünk a láb ujjait befedő harisnyanadrágot. (ma már kapható a lábujjakat szabadon hagyó szabású harisnyanadrág is,melyeket éppen ezekhez a lábbelikhez találtak ki)
-a harisnyanadrág színe nem lehet sötétebb a cipő színénél.
-a leggings nem harisnyanadrág,a fej nélküli testhez álló leggings nem helyettesíti a harisnyanadrágot.
Testalkatok és harisnyák:
Kezdjük mindjárt a legkegyetlenebb mondattal: A harisnyanadrág a hosszú,vékony,formás lábú nők igazi terepe.
Ők használják ki leginkább a harisnyanadrágok nyújtotta lehetőségeket.Mindenki más csak módjával,jól megfontoltan válogathat,a lábakat burkoló,a nőiesség egyik szimbólumává lett kiegészítőből.
A hosszú,formás lábak tehát sok lehetőséget tartogatnak a harisnyanadrágok viselésével kapcsolatban.Érdemes kihasználni a sokak által irigyelt adottságokat és bátran kalandozni a színek és minták világában.
A kevésbé formás lábakat nem ajánlatos élénk színekkel és mintákkal hangsúlyozni.Ha mégis egy feltűnőbb modell mellett döntesz,úgy illeszd a szettedbe,hogy ne az legyen az összeállítás leghangsúlyosabb része.Éppen csak "villantsd meg" a harisnyát.
A rövid és /vagy vastagabb lábszárnak jót tesznek a sötét,a szettbe olvadó,a cipő színével megegyező színű és nem túlságosan vastag szálú harisnyanadrágok.A minták közül a slankító megoldások jöhetnek szóba.
A testszínű harisnyanadrágot bárki hordhatja,érdemes azonban jó minőségű,félmatt és selyemfényű modellt választani.A magasfényű harisnyanadrág természetellenes "porcelánláb" hatású,a nem kimondottan formás lábakon különösen rosszul mutat.A testszínű legyen valóban testszínű! A láb bőrének színétől elütő,sokkal világosabb,vagy sokkal sötétebb árnyalatú harisnya nem esztétikus.És még egy jó tanács.Testszínű harisnyád mindig legyen vékony szálú,egyébként "gyógyharisnyának" látszik majd a lábadon.
Keresd a stílusodnak,alkatodnak megfelelő megoldásokat!
forrás: kommunikacio-stilus.hu
"Szótlanul néznélek csodálva
milyen csinos vagy az estélyi ruhádba?
csillogó szemek és illatos hajkorona
látnám az ajkadon hogy máris csókolna
sötét harisnya és tűsarok
már nem is a versekre gondolok."
Komáromi János. Legszebb vers (részlet)
Jó kis cikk, de lehetne hosszabb is
VálaszTörlésNekem nagyon tetszik! A fotók szépek!
VálaszTörlés