Balog Béla
Pünkösd ünneplésében keverednek a keresztény,ősi pogány és ókori elemek egyaránt.A népszokásokban elsősorban a termékenység,a nász ünnepe és ezek szimbolikus megjelenítése dominál.Pünkösd ünneplésében fontos szerepet játszanak a virágok,például a pünkösdi rózsa,a rózsa,a jázmin és a bodza.
Pünkösdi király-választás
A pünkösdi királyt a legények közül választják ügyességi versenyeken.Európa nagy részén a középkor óta élő szokás,gyakoriak a lovas versenyek,különféle ügyességi próbák,küzdelmek.Magyarországon a XVI.századtól kezdve vannak írásos nyomai a hagyománynak.Legérdekesebb leírása Jókai Egy magyar nábob című regényében olvasható.
A pünkösdi király megválasztása után egy évig "uralkodott" az az ő parancsolt a többi legénynek,az ivóban ingyen ihatott,minden lakodalomra,mulatságra meghívták.
Pünkösdölés
Adománygyűjtő népszokás.Szokás volt pünkösdi királynét is választani a falubéli kislányok közül.A "királynő" feje fölé kendőből sátrat formálnak a többiek,így járják sorba a falu házait,ahol rózsát,virágot hintenek az udvarra.Köszöntőt mondanak,mely tulajdonképpen a termékenységvarázslások sorába tartozik.Énekelnek,táncolnak,adományként pedig almát,diót,tojást,esetleg néhány fillért kaptak.Az ismert dal alapján néhol "mavagyonjárásnak" is nevezik a pünkösdölést.
Gyakran pünkösdöléskor a lakodalmas menetek mintájára menyasszony és vőlegény vonul a kíséretével házról-házra.Előfordult,hogy a vőlegény szerepét is lányok játszották el,természetesen megfelelő ruhadarabokba öltözve.A menyasszony vagy pünkösdi királyné díszes ruháival,fejékével is kitűnt a menetből.Az egyik kislány kosarat vitt magával,abba gyűjtötték az adományokat.
Mátkálás
Komatál küldés.Általában egynemű,ritkábban különnemű fiatalok barátságának megpecsételése.A mátkatálat személyesen illett vinni a megajándékozottnak,aki ha elfogadta a barátságot ugyanezt a tálat kaláccsal,süteménnyel,gyümölccsel megrakva,hímzett kendővel letakarva küldte vissza.
Zöldág-járás,zöldág-hordás
A májusi pünkösdi időszak,jelentős szertartása a zöld ágak házba vitele.Az ablakokra,az ajtók fölé,a szobák falára,a kútgémre,a malmokra frissen vágott zöld ágakat tűztek.Az ősi termékenységvarázslások emléke ez a szokás,de egyben védelem is a rontás,a boszorkányok ellen.A földbe tűzött zöld ág a hiedelem szerint megóvja a vetést a jégveréstől,a kártevőktől.
Hiedelmek
Aki pünkösd hajnalban születik szerencsés lesz.A hajnalban merített kútvízben való mosdás egész évre elűzi a betegséget,keléseket.A teheneket nyírfaággal veregették,hogy jól tejeljenek.Van ahol kenyérhéjat égettek,hamuját a gabona földre szórták,hogy jó termés,gazdag aratás legyen.
Étkezési szokások
Pünkösdkor a paraszt családoknál is ünnepi ételek kerültek az asztalra.Egyébként húst ritkábban ettek,de a juhtartó vidékeken nem csak húsvétkor,hanem pünkösd napján is fogyasztottak bárányt,birkapörköltet.Máshol inkább marhahús,baromfi került az asztalra.A tojásrántottának mágikus hatást tulajdonítottak (a tojás termékenységszimbóluma) és szintén kötelező volt valamilyen édes kalács készítése ( fonott kalács,túrós lepény,mákos kalács).Sárközben azonban nem édes tésztát,hanem sós kalácsot sütöttek,melyet tejföllel,borssal kentek meg.A bodza leveléből és virágából főzött szörpnek,teának minden betegséget gyógyító hatást tulajdonítottak.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése