2014. augusztus 14., csütörtök

A fürdőruha

.....az előző bejegyzésemben a strandokról írtam,akkor most jöjjön az a ma már aprócska ruhadarab története,mely nélkülözhetetlen a strandokon.......

Régmúlt idők divatja
Az ókorban,azonbelül is főleg a görögöknél valóságos kultusza volt a testedzésnek,így az úszásnak és a fürdőzésnek is.A görögök és a rómaiak leginkább meztelenül tették mindezt,de olyan mozaikok is ránk maradtak ebből a korból,amelyeken az alakok a 60-as évek bikinijéhez hasonló ruhát viselnek.Az ókori birodalmak bukásával aztán a fürdőzés kiment a divatból -így a fürdőruha is feledésbe merült.Az 1410-es évekből származó írásokban említést tesznek ugyan a fürdőingről,ám aztán ismét hosszú évszázadokra nyoma vész ennek a fontos ruhadarabnak.



A 18.században -részben talán a felvilágosodás eszméinek hatására is- ismét elkezdtünk úszni és szabadtéren fürdeni.A nők ekkor még hosszú köntösszerű ruhát viseltek,ám ügyeltek arra,hogy az még vizesen se legyen átlátszó,az aljába pedig súlyokat varrtak,ezáltal a víz nem tudta fellebbenteni a köntösüket.



A 19.században aztán megjelentek a kétrészes fürdőruhák.Ne gondoljatok semmi merészre: a felsőrész térdig ért,alul pedig bokáig tartó fekete harisnyát viseltek.A legszigorúbb erkölcsök mégis a viktoriánus-kori Angliában uralkodtak.Nem elégedtek meg a mindent eltakaró ruhákkal: fürdőgépet építettek! Ezek tulajdonképpen apró faházak voltak,a fürdésre vágyók a parton beszálltak a fürdőgépbe a hétköznapi ruhájukban,itt átöltöztek a fürdőköntösükbe,majd házastul betolták őket a vízbe.



A 20.század elején még lecsuktak egy ausztrál úszónőt,mert a víz alatti balettshow-ja láttatni engedte a karját és a lábát.Aztán lassan lazultak a merev erkölcsi szabályok.A nők szabaddá tették a karjukat és combközépig a lábukat,illetve mélyebb dekoltázst engedtek meg maguknak.Az 1930-as években jelent meg az első,kifejezetten nőknek szánt fürdőruha,amely gyapjúból készült,pólószerű felsőből és egy felsőcombot takaró nadrágból állt.


Bikini-forradalom
Az igazi áttörést azonban az 1946-os esztendő hozta meg.Louis Réard eredetileg autómérnökként dolgozott.Később,amikor átvette a családi csipkeverő üzemet,forradalmi ötlete támadt: "Ha szabadon hagyjuk a nők köldökét,annak olyan hatása lesz,mint a bombának!" Az addigi fürdőruházat helyett kitalált bikinit az atomrobbantásokról elhíresült Bikini-szigetekről nevezték el,hiszen Réard tudta,hogy hatása is bombasztikus lesz.És valóban: az új fürdőruha végül a névadójánál is híresebb lett.
A bikini kezdetben hatalmas vihart kavart.Annyira erkölcstelennek találták,hogy egyetlen hivatalos manöken sem vállalta a bemutatását.Így végül a Casino de Paris egyik táncosnőjét,Micheline Bernardint kérték fel,aki végre igent mondott.Valószínűleg nem bánta meg,hiszen több mint 5000 házassági ajánlatot kapott a megvadult férfiaktól.A siker azonban nem volt egyöntetű,a spanyol,a belga és az olasz hatóságok egyaránt betiltották a bikinit.



                                                    Micheline Bernardini

A botrány ellenére azonban -vagy talán éppen azért- a színésznők is elkezdtek érdeklődni az új fazon iránt.Az ünnepelt sztárról  Rita Hayworth-ről például azt írta egy korabeli divatkritikus,hogy "a köldöke olyan,mint egy ékszer Az ezeregy éjszaka meséiből."


                                                              Rita Hayworth

Az 50-es évek bikinijei még viszonylag szolidak voltak,a hegyes formájú melltartó sokat takart,a kebleket magasra nyomta és a nadrág sem volt túlságosan felvágva a combnál. Teljesen elfogadottá mégis csak Brigitte Bardot révén vált,aki az 1957-ben készült, És Isten megteremté a nőt.....című filmben viselte a hírhedt ruhadarabot.Egy év múlva Jayne Mansfield már magabiztosan pózolt bikinijében a Life magazin címlapján.Marilyn Monroe-ról is számos fotó készült a csábos ruhadarabban.


                                                            Brigitte Bardot

1960-ban,amikor feltalálták a lycra nevű anyagot,elkészültek az első elasztikus fürdőruhák.A 60-as évek hippimozgalommal együtt a csípőfazont és a háromszög alakú,megkötős melltartót is divatba hozták.Ez a szabásvonal napjainkban is igen kedvelt.


Tanga és a monokini
Az 1964-es év újabb mérföldkövet jelentett a fürdőruha történetében: a szexuális forradalom és az emancipáció hajnalán Rudi Genreich "feltalálta" a monokinit.Ez eredetileg egy fekete fürdőbugyi volt két pánttal,felsőrész nélkül.Általában azért a nők továbbra is hordtak felsőrészt,a fürdőruhák azonban egyre kisebbek lettek.

1974-ben Brazíliában Carlo Ficcardi divattervező újabb ötlettel állt elő,a tangával.A ruhadarab egy,az Amazonas mellett élő törzsről kapta a nevét.Rövidesen fehérneműként is viselni kezdték.A tanga a 80-as évekre terjedt el,bár fürdőruhaként sohasem vált annyira közkedveltté,mint a hagyományos fazon.

Régi-új divat
A 90-es évek a felsőrészben hoztak változást.Megjelentek az úgynevezett push-up melltartók,amelyek optikailag nagyobb kebleket eredményeztek.Más újításokkal is kísérleteztek,például a felfújható felsőrésszel,amely az úszást is segíti,de ezek nem arattak osztatlan sikert.
Korunkban újból kezdenek divatba jönni az egyrészes fürdőruhák,ám ezek már mély dekoltázzsal és sok-sok rafinériával készülnek.Fodrokkal,színes anyagokkal bolondítják meg a látványt.Ugyanígy a bikinialsók is egyre kevesebbet mutatnak.Úgy látszik,hogy a tervezők kezdik belátni a régi mondás igazságát,azt,hogy a kevesebb néha több.
      style.hu









Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése