2013. június 15., szombat

Érdekes kövek

A kövekről azt mondják,hogy élettelenek.Nem hiszem,de még ha így lenne is,az életről rengeteget tudnak,ha nem is fecsegik ki.
      Ancsel Éva

Rainbow Bridge (szivárvány híd) a Colorado-fennsík folyóvizei vájták ki évmilliók alatt.A közel száz méter magas boltív vörösessárga homokkőből épül fel.A képződmény régóta az itt élő indiánok kultikus helye,napjainkban is tartanak itt szakrális szertartásokat.Hitük szerint az ív alatt ima nélkül áthaladni balszerencsét hoz.




A Földön egyedülálló jelenség tapasztalható Észak-Amerikában,a Death Valley területén: egy kiszáradt tómeder teljesen sík felületén időnként vándorlásba kezdenek a dolomittömbök,hosszú nyomokat hagyva maguk után.A tudósok még nem találtak egységes magyarázatot a rejtélyes sziklák mozgására.




Finnországban látható egy igen érdekes jelenség,Dél-Savnonia erdejében található Kummakivi,az egyensúlyozó szikla.Kummakivi finn kifejezés,jelentése furcsa kő.A híres egyensúlyozó követ,egy ott található,terjeszkedő gleccser hozta magával,majd végül letette azt.Miután elolvadt alóla a jég,pont egy másik szikla tetejére került.A Kummakivi-kő a természet egyik igen érdekes remekműve.




Porszem vagyok,vagy kis pihe,
szellő sodor oda-ide,
szirom vagyok,vagy falevél,
felkap és elsodor a szél.
Testetlen lebegve szállok,
soha nyugtot nem találok.
Fáradtan ülök egy kőre,
békét tanulok tőle.
         Szabolcsi Zsóka: Weöres Sándor egysorosára
                                     "A por siet,a kő ráér" (Weöres Sándor)

A Moeraki-gömbsziklák Új-Zéland Déli-szigetén,Oamarutól 40km-re délre,Moeraki és Hampden községek közötti partszakaszon láthatók.A sziklaalakzatok szürkés színűek,gyakran igen szabályos gömb alakú,de mindenképpen feltűnően kerek,nagyméretű sziklák.Koruk mintegy 65millió év és nem abrázió vagy szél formálta őket,hanem az igazgyöngy keletkezéséhez hasonló folyamat által,karbonátok héjas kristályosodásával jöttek létre.




Arbol de Piedra,a "kőfa" egy fennsíkon található Dél-Bolíviában,melyet a homok alakított ily különleges formává.




Durdle Door (lyukas ajtó) az angliai Jura-parton,az azonos nevű öböl keleti végén magasodó,a tengerbe kúszó,de a szárazföldbe kapaszkodó hatalmas mészkőkapu.Napfényes időben a türkizkék tengerrel és a hófehér sziklákkal derűt és nyugalmat,míg viharban misztikus és félelmetes hangulatot áraszt.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése