2014. február 3., hétfő

Farsang hónapja

A februári időszakot,a télzáró hónapot,már megtölti a vigasság és jókedv.A farsangi időszak lényege a nevetés és a színek kavalkádja.Jelentése,hogy vége a télnek,minden új életre fog kelni.


A farsang a vígság azon időszakát jelzi,mely a húsvéti nagyböjtöt megelőzi.A Farsangot rendesen január 6.-tól hamvazó szerdáig számítják.Velencében már István-napján (dec.26.) Spanyolországban pedig Sebestyén-napkor (jan.20.) kezdődik a Farsang,Rómában csakis a hamvazó szerdát megelőző 11napot mondják Farsangnak,illetve karneválnak.Sok helyen a hamvazó szerdát megelőző héten tartják a voltaképpeni Farsangot,mely minálunk húshagyó kedden éri el befejező tetőpontját.
A Farsang hazája Olaszország,manapság is az olasz,különösen a velencei Farsang vagy karnevál utolsó hete a leghíresebb népünnepek közé tartozik.


Farsang népszokások
A tél és tavasz küzdelmét szimbolizáló,eredetileg pogány ünnepséget -sikertelen üldözését követően végül- a keresztény egyház is elfogadta és keresztény elemekkel ruházta fel.Bár a farsang hazája Olaszország,Magyarországon a német fasching szót vettük át a karnevál helyett,ezen időszak és a hozzátartozó hagyományok megnevezésére.Nem kötődik hozzá jelentős vallási ünnep,alapvetően néphagyományokra épül.
A farsangot a mulatozás,lakomák,vidámság,életöröm,szórakozás,bolondozás,tánc,bálok jellemzik,azaz az önfeledt ünneplés a húsvéti böjt előtt.A gazdag lakomákkal a természetet kívánták bőségre ösztönözni.Hagyományosan ilyenkor tartották az esküvőket is.A legismertebb farsangi népszokások az asszonyfarsang,alakos játékok,farsangi jelmezek,köszöntők,farsangtemetés.
A farsanghoz kötődik egyik legérdekesebb népszokásunk,a mohácsi busójárás is.Az ételek közül Magyarországon tipikusan a húsételek,kocsonya,káposzta és a farsangi fánk terjedtek el.A farsang utolsó napja húshagyó kedd és a másnap,hamvazó szerda,már a nagyböjt első napja.Ezt egy napra felfüggesztve,torkos csütörtökön elfogyasztották az összes maradék ételt. ( mai modern verzióban az éttermek kedvezményekkel várják a vendégeket egy kiadós lakmározásra. )
         (forrás: mngsz.com)


......azért ez az úgynevezett asszonyfarsang nevű népszokás,igencsak felcsigázta a kíváncsiságom....szóval általában farsang utolsó vasárnapján tartották.Az asszonyfarsang a szabályok felrúgásának és a nemi szerepek összeolvadásának kitűnő példája volt.Az asszonyfarsangon,csakis asszonyok vehettek részt,akik az év egyetlen napján korlátlanul ihattak és nótázhattak,férfi módra mulattak......hát hölgyeim, úgy gondolom,hogy ezt az igencsak kitűnőnek nevezhető népszokást vissza kellene hoznunk......


Csapongó kedv a táncteremben!
Hol a kedélyes nősereg
Egymás arcát,mezét,családját
Ajk-pittyegetve szólja meg;
Hol annyi drága rizspor elfogy....
És sok mámorban pihegő
Leány a másvilágra táncol....
Oh boldog farsangi idő!
           Tompa Mihály

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése