Az égbolt ragyogó színekben játszott.Úgy érezte az ember,hogyha beszívja a levegőt,az ugyanolyan kékre festi a tüdejét is.
Murakami Haruki
Őrség
Az őrség néprajzilag önálló,sajátos kultúrát megőrző táj.Az egyetlen olyan tájegység hazánkban,melynek lakói a honfoglalás óta folyamatosan itt,egy helyben élnek.Miután a honfoglaló magyarok birtokba vették a mai Nyugat-Magyarországot,az itt lévő hegyeket,erdőket,folyókat védelmi vonalul használták fel.Az Árpád-házi királyaink őrállókat telepítettek a vidékre,innen ered a térség elnevezése.Méltán nevezzük e tájat az ország egyik legősibb magyar vidékének.A természeti értékekben bővelkedő erdőkkel,ligetekkel szabdalt gyönyörű táj a 2002-ben alapított Őrségi Nemzeti Park része.Erre a mesebeli vidékre mindenképp látogass el,ha varázslatos őszi színekre és illatokra,valamint a régi paraszti porták nyugalmára és rusztikus hangulatára szomjazol.
Gemenci erdő
Az egyedülálló vadállományáról és madárvilágáról híres,a Duna-Dráva Nemzeti Park területén,Magyarország déli határa mellett húzódó erdő 1977 óta számít védettnek.Harminc kilométer hosszú és hét kilométer széles területével az ország,egyben Európa legnagyobb erdővel borított ártere.Ősszel talán még különlegesebb hangulattal bír.
Julianus kilátó,Börzsöny
A Börzsöny egyik legszebb részét jelenti Nagymaros,melynek Julianus-kilátóját már messziről meg lehet ismerni,hiszen a hegység egyik legmagasabb csúcsán,a Hegyes-tetőn foglal helyet.A kilátóból olyan panoráma tárul eléd a Dunára,amilyet sehol máshol nem láthatsz.
Hévízi-tó
Az Európa legnagyobb kiterjedésű meleg vizes gyógytavának felszíne 4,4 hektár,amelyet 50 hektár területű védőerdő vesz körül.A víz hőmérséklete a forrásbarlangban 39,8 Celsius fok.Ez a tó különleges képződmény,mert ellentétben a többi meleg vizes tóval,melyek általában vulkanikus eredetű helyeken,agyag vagy sziklatalajban vannak,a Hévízi-tó tőzeg-medrű forrástó.A hévízi gyógyvíz kénes,alkálihidrogénkarbonátos,enyhén radioaktív.A gyógyvíz világhírnévnek örvendő jótékony hatását számos gyógyintézmény és szálló hasznosítja.
Vértes
A Vértes-hegység a Bakony és a Gerecse között terül el.Ha nem esik az eső,a környék ősszel is remek kirándulóhelyként szolgál,köszönhetően a természet nyugalmának,nem utolsósorban pedig az olyan látnivalónak,mint a Gánti-barlang,a Vértessomlói-barlang,Vitányvár vagy Várgesztes vára.
Hegyesd
Hegyesd vára igazi vadregényes kirándulást ígér ősszel is.A Balaton-felvidék egyik alig ismert vár-roma az azonos nevű község határában található,egy 281m magas vulkáni csúcson.A várrom maga is kiváló úti cél,de a környékbeli,őszi erdők is tökéletes kikapcsolódást jelentenek.
Dobogókő
A Pilisszentkereszthez tartozó Dobogókő talán a legnépszerűbb Budapest közeli kirándulóhely.Csodás kilátással vár,emellett igazi spirituális hely: az ősi magyar pogány vallás is fontos helyszínként tartotta számon,az ezoterikus tanok szerint pedig itt található a Föld szívcsakrája.
Megyer-hegyi tengerszem
A Megyer-hegyi tengerszem egy tó,a Megyer-hegyen,Borsod-Abaúj-Zemplén megyében.Az egykori malomkőbánya helyén kialakult tó legnagyobb mélysége 6m és a sziklafalak helyenként 70m-rel magasodnak a víz fölé.Hajdanán itt bányászták a gabonaőrlők,érczúzók malomköveit.Érdekes látványt nyújt a bányaőr barlangja,a sziklába vájt egykori kovácsműhely,a kibányászott malomkövek és az elszállításukra kivágott "kanyon" is.A tavat és környékét 1997-ben természetvédelmi területté nyilvánították.
Kékestető,Mátra
Hazánk legmagasabb hegycsúcsát,az 1014.m magas Kékestetőt mindenki ismeri,ha azonban még nem barangoltad be,mielőbb tedd meg,ugyanis felejthetetlen élményt jelent.Egy itt megejtett kirándulás során nemcsak kristálytiszta levegőt szívhatsz,de mesebeli panoráma tárul majd eléd.
Szalajka-völgy
A Szilvásváradon végződő Szalajka-völgy a Bükk-hegység egyik legszebb,a kirándulok számára legjobban kiépített része.A természet szinte halmozza itt a szépséget,de történelmi emlékeket is rejt a vidék.
A természeti értékek között tartjuk számon a Szalajka-patakot,a Sziklaforrást,a Fátyol-vízesést,vagy az erdei tanuló-sétautat.A Szalajka név egy régi mesterségre utal.Itt állították elő ugyanis az üveggyártáshoz nélkülözhetetlen alapanyagot,a hamuzsírt,amelynek latin neve Sal alcalicus volt,s ebből képezték a Szalajka nevet.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése