Az ékszerek segítenek kifejezni egyéniségünket,stílusunkat és nem utolsó sorban hangsúlyozzák nőiességünket.
Egészen az ősi leletekből,barlangrajzokból tudjuk,hogy már az őskorban viseltek ékszereket nők,férfiak,gyerekek egyaránt.Az első ékszerek állati csontból,kagylóból,csigából,növényekből később nemes fémekből,drágakövekből,zománcból készültek.
Az egyiptomiak használták az első míves ékszereket ,akik gyakran a sírba is magukkal vitték őket.Társadalmilag elfogadott volt,hogy kizárólag a királynők viselhettek köldökékszert testdíszként.Különösen az aranyat szerették,mely hatalommal bírt,valamint képviselte számukra a luxust és a különlegességet.Az egyiptomi ékszerek jellegzetes sajátossága a síkszerűség és az ezt jellemző szimmetria és a színhatások keverése.Az ékszer típusok két ezredéven keresztül ugyanazok maradtak: karkötők,nyakláncok,fejdíszek,amelyek egyben rangkülönbség jelölésére is szolgálnak,diadémok,mellpajzsok,gyűrűk,csattok,kar- és lábperecek kövekkel,vésett dísszel,zománccal vannak díszítve és nagy művészeti fejlettségre utalnak.
A görögök az ékszereknek természetfeletti erőt tulajdonítottak,amely megvédi őket a gonosztól.Szívesen viselték,mert kifejezte társadalmi jólétüket és szépségüket.
A rómaiak az aranyon kívül bronzból,gyöngyből és csontból is készítettek ékszereket.Az ékszer közvetlen kapcsolatot mutatott az öltözékkel és mint ruhadísz nyer leggyakrabban alkalmazást.A római férfiak csak gyűrűket viseltek,minél tehetősebb volt valaki,annál többet hordott az összes ujján.Rómában a férfiasság jelképének tekintették a mellbimbón átszúrt karikát.
A XVII.század közepére egész Európában fellendülést nyert az ékszer,különösen az antik ékszer.Háttérbe szorítva az ötvösmunkát később a gyémánt ékszerek és gyöngyök lettek divatosak.XX.században ezek az anyagok cserélődnek,különböző stílusban jönnek divatba,sőt már műanyagból is készítenek ékszereket.1920-as években divatbemutatón használták elsőként a bizsut,amely drágakövekre,
nemesfémekre hasonlító ékszer.Nem képviselnek értéket,egyszerűen harsányabbak,dekoratívabbak és szép anyagból készülnek.
A XX. században számos drágakő és nemesfém közül három kiemelkedő nemes ékszer,amely az ősidők óta napjainkig,egy egyén közösségben betöltött társadalmi rangját,szerepét,gazdagságát,vallási vagy kulturális hovatartozását jelenti: Igazgyöngy,Arany,Gyémánt.
forrás:femcafe.hu
Arany az arannyal,ezüst az ezüsttel
kapcsolódik forrón,szikrázó gyűrűkkel;
karperecek halmán,női bársonybőrön,
vagy dús markolatban drágamívű tőrön.
Csupa arany minden,csupa ezüst minden,
s én szerelmi kincsem rád hiába hintem:
ezüst az ezüsttel,arany az arannyal -
csak én nem játszhatom soha a hajaddal.
Somlyó Zoltán: Arany az arannyal
Vízcsepp: pillanat-gyémánt!
Most gazdag vagyok.
Fodor Ákos
Magasra tornyozott haját selyemháló borította,melyen ékkövek csillogtak,mint az égbolt megannyi csillaga.Karjai tele voltak karkötőkkel,ujjai pedig smaragdoktól,rubintoktól és zafírkövektől nehéz gyűrűkkel,hogy szinte alig bírta őket mozdítani.A nyakán egy ékkövet viselt,mely akkora volt,mint egy éretlen füge,oly tiszta,mint hegyi forrás vize és oly kemény,hogy elvágta az üveget és az obszidiánt is.Ez a csodálatos drágakő az Indus folyón túli vidékről származott,s mikor a nap rásütött,a visszaverődő fénysugarakban belesajdult a szem.
Wilbur Smith: A Mágus
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése