2012. június 15., péntek

Kastélyok

Figyelmesen körbejárjuk az épületet.Dísztégla-berakásos és lambériás falú szobákban,boltíves átjárókban lépdelünk.A régies ablak előtt álló,dúsan párnázott padok a múltról mesélnek.Amikor az embereknek még volt idejük élni,ezeken ülve társalogtak,olvastak vagy elmélkedőn néztek kifelé a kertbe,engedvén,hogy átjárja őket a fény,az érzés,a gondolat.A hajdaniak megélték érzelmeiket,mi már csak menekülünk előlük.
           Vavyan Fable


Festetics-kastély Keszthely
Ez az ország negyedik legnagyobb -101 helységgel rendelkező-, ugyanakkor legigényesebben helyreállított és berendezett kastélya.Ma az egész műemléképület,amelyben múzeum várja a látogatókat.Parkja védett.
A barokk kastély építését 1745-ben Festetics Kristóf  kezdte el.Az U alakú egyemeletes épületet Festetics Kristóf fia,Pál bővítette,az ő nevéhez fűződik a mai múzeumi bejárat.Festetics Pál fia,Festetics György 1792.és 1804.között kialakította a kápolnát és megépítette a kétemeletes könyvtári szárnyat,amelynek -eredetiben megmaradt- bútorzatát Kerbl János keszthelyi asztalos készítette.A kastély egy része a II.világháború végétől szovjet hadikórház,aztán magyar laktanya,majd egyetemi kollégium volt,de otthont adott a városi könyvtárnak és a zeneiskolának is.


Nádasdy-kastély Nádasdladány
A Nádasdyak a XVIII.században épült barokk kastélyt 1873-ban impozáns romantikus stílusú kastéllyá építették át.Ekkor egy kétszintes új szárnyat emeltek,amelyhez torony csatlakozik.A kastély homlokzatán,a főbejárat felett a Nádasdy-címer látható.A kitűnő ízléssel,előkelően berendezett kastély termei között a könyvtár rendkívül szép belsőépítészeti megoldásaival tűnik ki.Kazettás famennyezet,csavart oszlopok,a galérián kovácsoltvas mellvéd egészíti ki az elegáns polcrendszert.
A hagyományok őrzése,az ősök tisztelete,a vallásos,családias szellem jellemezte a Nádasdy családot.Az épületben különös hangsúlyt kapott az Ősök csarnoka,ahol a nagyszerű elődöknek a hazáért és a közügyek szolgálatában folytatott tevékenységüket bizonyító dokumentumokat is őrizték.A képgyűjtemény jelenleg a Magyar Nemzeti Múzeum,a könyvek egy része az Országos Széchenyi Könyvtár és a keszthelyi kastélymúzeum tulajdonában van.


Grassalkovich-kastély Gödöllő
Magyarország egyik legnagyobb barokk kastélya az 1700-as évek elején épült,a kastély 1867-től királyi pihenő rezidenciává alakították,enteriőrjei ma is ezt a kort idézik.
A Grassalkovich kastély és a hozzátartozó épületegyüttes tervezője Mayerhoffer András volt..A kettős U alak hét szárnyának építése több szakaszban történt.A díszterem a középső rész utcai frontján van,a terem alapterülete 170négyzetméter.
A kastélyt 1782 és 1785 között részben átalakították,ekkor készült a színházterem,kettős páholysorral és kitűnő színpadtechnikával.Ez Magyarország egyetlen rekonstruált barokk színháza.A következő jelentős átalakítás az 1867-es volt,amikor királyi pihenő rezidencia lett belőle.Az épületben ma múzeum működik,a kastély jelentős rendezvény központ is.


Esterházy-kastély Fertőd
Az ország egyik leggazdagabb főúri családja,az Esterházyak 1720-1766 között építtették ragyogó kastélyukat,a "magyar Versailles"-t.Ma múzeum és fontos kulturális helyszín,valamint a magyar Haydn-kutatás központja.
A kastély pompás épületegyüttese -a barokk színház kivételével- épségben megmaradt.Az itt működő múzeum kiállításainak nagy része az épület fénykorát,Esterházy (Fényes) Miklós (1762-1790) idejét idézi.Gazdag arany borítású termek,korabeli falfestmények,Kínából hozatott lakktáblák,XVIII.századi gobelinhímzéses bútorok,porcelánok mutatják a korabeli pompát,a barokk-rokokó hercegi udvart.


Sir David kastély Balaton-szepezdfürdő
Balatonszepezd az északi parton helyezkedik el,Balatonfüredtől 20-25km távolságra,Keszthely irányába.A kastély az 1900-as évek elején épült Szepezd-fürdőn,jelenleg kastélyszállóként hasznosítják.
A kastély építészetében és berendezésében a hagyományos Tudor-stílust követi.Elegáns lakosztályai közvetlenül a Balatonra néznek.A kastély a főúttól távol,egy szőlőskert közepén helyezkedik el,különlegessége a pince helység,ahol az ott működő étterem falán vadászjeleneteket megjelenítő freskók láthatók.


Andrássy-kastély Tiszadob
Valószínűleg Alpár Ignác tervei alapján épült az Andrássy-kastély 1880-1885 között.A  neogótikus,romantikus,sok tornyú,hatalmas épülettömb a Loire-völgyi kastélyokat idézi.Andrássy Gyula külügyminiszter a francia kastélyok mintájára emeltette és ő létesítette az épület háta mögötti angolkertet is,ami ma is szépen gondozott park.A kastélypark a helyszíne, a minden év augusztus elején,a Zongora ünnepe keleten címmel megrendezett,világhírű művészeket felvonultató koncertsorozatnak.
A kastély életének mindennapjait Károlyi Mihályné Andrássy Katinka idézte fel visszaemlékezéseiben (Együtt a forradalomban).Ő ugyanis itt,a "Holt-Tiszára néző,világoskék damaszttal kárpitozott,kerek toronyszobában" született és nyaranta itt gyerekeskedett.A Vörös grófnő című filmben láthatók a kastély jellemző részei.


Sacelláry-kastély Budapest XXII.ker.
A kastélyt Sacellary György földbirtokos és bankár építette leányának,Irén részére.Sacellary Irén kedvenc fája a vadgesztenye volt,ezért a kastély számos díszítőelemeként vadgesztenye levél motívumot használtak.
Az épület az 1920-as évektől az 1980-as évekig szanatóriumként,majd oktatási intézményként működött.A felújításakor megmaradtak a művészien faragott fakorlátok,a fa falborítások és a Róth Miksa műhelyéből kikerült üvegablakok.A kastély körül mintegy kéthektáros őspark terül el hatalmas vadgesztenyefákkal.Az épület ma a Közép-európai Egyetem Rt. tulajdona és rendezvény helyszínként működik.


Károlyi-kastély Parádsasvár
A reneszánsz ihletésű Károlyi kastélyt Ybl Miklós tervei alapján építették 1881-1882-ben.A magas tornyos vadászlak,ami a két világháború között lakhatatlanná vált,majd gyermek üdülő lett,később luxushotel.



.....utóbbi két bejegyzésem csak egy kis ízelítő volt a Magyarországon található több száz kastély,palota,kúria,vár bemutatásáról.Úgy gondolom elég színes a fantáziám,de szinte felfoghatatlan az a pompa,fényűzés,gazdagság amiben elődeink éltek.A ma élő embernek szinte érthetetlen,az a tudás,az a zseniális tehetség ami ezekhez a pompás épületek felépítéséhez kellett.........amikor ma egy k..va négyes metrót nem tudunk megépíteni,nincs egy olyan autóút amin ne lenne 500 folt......egyszerűen nem értem mintha visszafelé fejlődnénk....na mindegy nem idegesítem magam...jó volt ezeket a mesebeli kastélyokat végig böngészni,úgyis mindig királylány akartam lenni,vagy hercegnő.....amire most már rádöbbentem, hogy nem igazán jött össze.......

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése